logo
obrazekobrazek

Titulní strana > Zlatý dům

O firmě ZLATÝ DŮM daparts s.r.o.

Společnost DAP-arts s r.o. byla založena pro soustavný a trvalý boj s větrnými mlýny v duchu hesla architekturu lze dělat hlavou s vkusem a citem.

Je to skutečně neutuchající a mnohdy marný boj s nabubřelostí a panovačností architektů na jedné straně a kopírováním nevkusu některých našich sousedů v Evropě na straně druhé. Firma za dobu své existence zrealizovala množství staveb v celém spektru od velkých restaurací a hotelů po výrobní závody a paralelně s tím se rozhodla postupně doplnit nabídku o rodinné domy a vily. Tuto oblast podporujeme hned z několika směrů: vytvářením mnoha druhů RD, které mají vlastní katalog firmy, dále rekonstrukcemi domů stávajících a v neposlední řadě tvorbou celých obytných souborů (například 108 bytů v RD v obci Srnojedy v Pardubicích, či obci Sezemice).

Veškerá činnost v oblasti bydlení je zaměřena na podporu citlivého vnímání a vkusu běžného stavebníka. Je pravdou, že mnoho věcí běžné spotřeby si kulturní svět již zvykl vnímat přes optiku dobrého vkusu - ukázkou jsou automobily pod taktovkou špičkových italských designerů. V oblasti architektury je však opak pravdou. Zde se už mnoho let rozchází architektura s obecným vkusem. Je to rozchod tak rozvratný, že se ani nedá hovořit o vzdalování, ale o protichůdnosti, a to do té míry, že se již navzájem neovlivňují.

Mnohdy neúměrně nepřístupní a nabubřelí architekti vnucují lidem pro ně nepřijatelné floskule a postupy, aniž by jim chtěli naslouchat, aniž by architekty vůbec zajímalo, jak lidé žijí, co potřebují. Architektů je mnoho a práce málo, a proto i malý RD je chápán jako tvorba vlastního pomníku. Na druhou stanu společnost má takovou kulturu a architekturu, kterou si vybudovala, kterou si zaslouží. Obecný vkus mnohdy vede k nevkusu a nezřízenému kombinování všeho, co lidé viděli na svých cestách a v katalozích. Lidé si bohužel neví rady, a vidíme to - všichni jak ve své každodenní práci, tak i já v roli hlavního architekta jednoho běžného města - stále. Lidé se architektů často obávají, jejich ceny i zpupnosti. A protože se na stavění cítí člověk mnohý, tak se mnohý cítí i na projektování, resp. kombinování a slepování vlastních RD.

Publikování projektů je mnohdy v tomto prostředí skutečně činností směřující spíše k budoucnosti. Cílem společnosti DAP-arts v bytové výstavbě není postavit jednu či dvě atypické vily či bungalovy za 6 - 9 mil. Kč a prezentovat je v katalogu jako typový dům, cílem je a bylo vytvořit sérii nikde nerealizovaných domů vlastní koncepce a ty postupně dle objednávek realizovat. Tyto domy se dle vlastního průzkumu pohybují v rozsahu 0,9 až 4 mil. Kč. Nutným rizikem je i to, že některé domy z našeho katalogu již mnohde stojí, aniž by je kdo od nás objednal, či zakoupil. Je to skutečně nutné zlo, ale pokud architekturu lze vnímat jako tvorbu kulturního prostředí, je lepší dům český, než špatně okopírovaný, či dovezený.

Propagaci naší firmy DAP-arts se věnujeme cíleně a okamžitá reakce není nikdy zřejmá, vždy je třeba počítat s tím, že si lidé vše nejprve promyslí a uváží a když jsou přesvědčeni, přijdou. Zájemců je nemálo a vždy se dělí na oťukávače a rozhodnuté zákazníky. Nabídka nehmatatelného zboží za nemalé peníze - projekt od architekta - je v porovnání s nákupem např. auta velmi složitá . Auto si lze osahat, prohlédnout, svézt se apod., prostě vnímat všemi smysly. Projekt je věc nesnadná - jeho pochopení vyžaduje představivost. Jedno si však všichni naši zákazníci ověřili - stačí se zmínit, pojmenovat záměry a my jsme vždy našli cestu - nemuseli nic řešit za nás, nebo se bát do "díla" svou představou sáhnout. Má to svoji výhodu - zákazník má realizovány své představy a celek má jednu tvář.

V poslední době jsme vyšli vstříc i těm zákazníkům, kteří nepožadují naši záruku a kvalitní servis a kteří si odkoupí pouze studii (od 2,8 tis.,včetně poskytnutí aut. práv.) a posléze si mohou dokoupit projekt pro stavební povolení, prováděcí projekt apod. Tažení firem na výrobu programů do PC (software) proti nelegálnímu rozšřování a porušování autorských práv snad povede i k tomu, že se přestanou kopírovat a krást i nápady na RD. Vždyť studie je tak levná, že?

Tak jak lidé s postupujícími léty vnímají, že kvalitu se musí naučit vnímat, přicházejí i mnohá ocenění naší snahy.

Vždy bylo hlavním krédem naší společnosti DAP-arts, že architektura je umění a řemeslo, ale s nutnou a samozřejmou znalostí materiálů a velkou dřinou lidí. Mnohá nabubřelost v oblasti architektury ze strany tvůrců plyne ze snahy vytvořit ze sebe umělce a to vše bez základních znalostí uměleckých principů.

V době, kdy si téměř kdokoli dokáže říci, že je interiérovým architektem, či architektem nějaké mírové dohody a slovo architekt, čili tvůrce, pomalu ztrácí svůj původní význam, se snažíme právě toto naplnění čili význam opět vrátit. Mnoho dotazů zákazníků je typu - děláte domy, interiéry, zahrady, design, ..? Je to jasné - mnoho architektů se tzv. specializuje. Ano, ale pak snad nejde o architekturu, ale o specialisty. Společnost DAP-arts je společností s r.o. , ne atelierem architekta, ale zároveň není projektovacím monstrem o 100 lidech, dává proto důraz na tvorbu celku v jednom duchu - dům - interiér - zahrada - fontány - výtvarná díla.

Praxe společnosti je taková, že si každý zákazník může zvolit ze dvou hledisek - z hlediska ceny projektu a z hlediska obsahu (podrobnosti) projektu. Záleží na klientovi, zda řekne, že chce rekonstrukci a na projekt má např. 30.000,-Kč, a na obsahu se dohodne, či že chce naprosto podrobný projekt, aby mohl hlídat dodavatelskou firmu a cenu dohodne, ne jako druhořadou , ale v druhé řadě.

... a požadavky na změnu. Vždy a vždy různé. Všem jsme vždy vyhověli - jeden zákazník v Praze prohlásil, že chce dům přesně tak, jak je, jiní zákazníci jej chtěli částečně podsklepit, zrcadlově otočit, zúžit, jiné vikýře, doplnit o obytnou zimní zahradu apod. Nehovořím samozřejmě o běžných změnách typu - různé zdící materiály, stropní konstrukce, okna, krytina apod.

Nikdy neodbýváme zákazníka stylem vezmi si a zaplať. Na to jsou tu dodávky na klíč. My se zákazníkovi snažíme poradit od oblasti financování až po realizaci a dozory. Vždy nabízíme alespoň přípravu na interiér, či projekt interiéru, projekt zahrady (včetně virtuálních ukázek stavby, interiéru, rozkvetlé zahrady v ročních obdobích), návrhy drobné architektury (altány, fontány) bazény a terasy, umístění soch a plastik i návrhy oplocení. A vše hlavně nezávisle na typech materiálů a jejich dodavatelích

Naprosto nutné je uvědomit si od koho chci projekt a co budu chtít vyprojektovat. Abych osvětlil předchozí větu: projekt lze zpracovat pod cenou a příliš rychle (či jen prodat nakopírované plány bez vztahu k přáním investora a konkrétního místa výstavby), ale výsledek je katastrofální velmi često se lze setkat s tímto řešením a je s podivem, že takto získaný projekt bez dalšího servisu považují něteří stavebníci za terno; co budu chtít vyprojektovat: nelze vyhovět všemu a cesta projektování je vždy cestou kompromisů. Pokud si investor cestou logických a odůvodněných kompromisů odůvodní svůj záměr (své zadání projektantovi) a projektant je nekompromisní, či naopak svolný ke všemu bez odůvodnění, pak vážení investoři jděte od něj, jděte jinam ...

A na závěr prosbu pokud postavíte dům, neprodávejte plány někomu jinému, nestavějte podle takových plánů a projektů, protože jste tak Vážení investoři nekoupili výhodně, ale za pět prstů.

Zlatý dům daparts s.r.o., Luční 963, 53003 Pardubice, IČO 62063936, DIČ CZ62063936, KS HK oddil C, vl. 749 - © Copyright - arch.Petr DAVID / 2018 .